Kredyty od podszewki

Witam serdecznie,


Zapraszam do nowego cyklu „Kredyty od podszewki” w którym chcę przybliżyć podstawowe pojęcia związane z kredytami, leasingiem, factoringiem.


Część pierwsza


KREDYT GOTÓWKOWY


Jak wszyscy wiemy biorąc kredyt gotówkowy zaspokajamy swoje większe lub mniejsze potrzeby.

Co składa się na koszt kredytu?

Zwykle wybieramy ofertę kierując się ratą, natomiast niewielu klientów kieruje się faktycznym kosztem kredytu.

Faktyczny koszt kredytu najlepiej określa RRSO czyli Rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona opłaty przygotowawcze, ubezpieczenie, oraz oprocentowanie nominalne kredytu.


- Oprocentowanie nominalne

Oprocentowanie nominalne składa się ze stopy bazowej WIBOR (cena za jaką banki pożyczają pieniądze) oraz z marży czyli ceny za jaką banki pożyczają pieniądze klientom.

Jeśli WIBOR wynosi 3,20% a marża banku to 3% to oprocentowanie nominalne kredytu wynosi

6,20%.

Porównując właśnie RRSO ustalimy który kredyt jest najtańszy


- Ubezpieczenie kredytu.

Banki udzielając nam kredytu zazwyczaj wymagają ubezpieczenia . W obecnej chwili banki akceptują również polisy na życie klientów, jeśli te spełniają wymogi banku.

Koszt ubezpieczenia pobierany jest z góry i wliczony w comiesięczną ratę, dlatego też mamy możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia w trakcie trwania umowy. Podejmując decyzję o odstąpieniu od ubezpieczenia musimy pamiętać aby złożyć wniosek na odpowiednim druku bankowym i po określonym przez bank terminie otrzymamy zwrot niewykorzystanej składki. Zwrot składki możemy wykorzystać dowolnie lub zlecić w banku aby pokryła nam część przyszłych rat. Odstąpienie od ubezpieczenia może spowodować że bank podniesie nam np.: oprocentowanie kredytu.


- Odsetki

Pamiętajmy, że im dłuższy okres kredytowania tym wyższe odsetki ale za to niższa rata, natomiast krótki okres kredytowania to wyższa rata ale niższe odsetki.


Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim mamy możliwość odstąpić od umowy kredytu w terminie 14 dni od podpisania umowy. W tym celu należy przelać na konto banku otrzymaną kwotę oraz złożyć w oddziale banku oświadczenie o odstąpieniu od umowy, które otrzymacie wraz z umową kredytu.


I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa a mianowicie zapytania.

Klienta naszego biura trafiła do nas ponieważ była w kilku bankach i wszędzie miała odmowę. Było to dosyć dziwne ponieważ miała dobrą historię kredytową, ale była dość młodą osobą.

Zaproponowałam Pani sprawdzenie raportu BIK, okazało się że ze względu na młody wiek niektóre z banków nie chciały udzielić jej kredytu, ale pracownicy każdego z banków bardzo ochoczo po wprowadzali wnioski do systemów tym samym robiąc zapytania.

Pamiętajmy, że każde wprowadzenie wniosku o kredyt powoduje generowanie zapytania w Biurze Informacji Kredytowej. Każe z zapytań obniża nam punkty scoringowe. Większość banków toleruje do 4 zapytań powyżej tej liczby dostaniemy od razy odmowę.

Proszę Państwa nie bójmy się Biur Pośrednictwa Kredytowego, mamy możliwość przygotowania dla Państwa kilku ofert bez robienia zapytań w BIK, u dobrego pośrednika dostaniecie Państwo ofertę taką jak w banku nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów.


W następny poniedziałek zapraszam serdecznie na drugą część cyklu „Kredyty od podszewki” poświęcony pożyczkom pozabankowym.


Pozdrawiam


Monika Klupczyńska

Doradca Kredytowy