Druga część cyklu "Kredyty od podszewki" Pożyczki pozabankowe

Szanowni Państwo,

Tak jak obiecałam zapraszam na drugą część cyklu „ Kredyty od podszewki” czyli

Pożyczki pozabankowe.

Na rynku finansowym działają instytucje finansowe zwane parabankami zajmujące się udzielaniem pożyczek osobom, które z różnych przyczyn nie mogą uzyskać kredytu w banku.

W parabanku ocena zdolności kredytowej klienta jest bardziej elastyczna niż w bankach ponieważ wpisy w rejestrach dłużników BIK, BIG lub KRD nie koniecznie powodują odmowę udzielenia pożyczki.

Za taką elastyczność w działaniu musimy oczywiście ponieść większe koszty.

Podobnie jednak jak w banku mamy prawo w ciągu 14 dni od podpisania umowy odstąpić od niej bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz spłacić pożyczkę wcześniej.


Składając wniosek o pożyczkę pozabankową możemy skorzystać z opcji na oświadczenie o dochodzie, ale tutaj parabank może potwierdzić zatrudnienie u pracodawcy lub przy wyższych kwotach będą potrzebne dokumenty dochodowe i tu zależy od wymagań parabanku (zaświadczenie, wyciąg z konta potwierdzający wpływ wynagrodzenia). W przypadku legitymowania się nowym dowodem osobistym potrzebne będzie również potwierdzenie zameldowania np.: rachunek za energię elektryczną lub telefon za ostatni miesiąc.

Pożyczki pozabankowe dzielimy na tzw: chwilówki czyli udzielane na 30 dni lub ratalne gdzie maksymalny okres kredytowania to 48 miesięcy.

Większość instytucji pozabankowych udzielająca pożyczek sprawdza klienta w bazach BIK, BIG lub KRD i musimy być świadomi że sprawdzenie to widnieje w naszym rejestrze BIK jako zapytanie. Większość z parabanków raportuje fakt udzielenia pożyczki do rejestru BIK. Od 2017 roku większość banków daje jednak możliwość konsolidacji pożyczek pozabankowych kredytem bankowym.

Obecne prawo w Polsce mówi że odsetki kredytu czy pożyczki nie mogą przekraczać czterokrotności stopy lombardowej NBP która wynosi 4,5% czyli w skali roku oprocentowanie pożyczki nie może być większe niż 18%.

Nie wszystkie jednak firmy pozabankowe stosują się do tego zapisu omijając go skutecznie prowizjami czy opłatami dodatkowymi. Z tego powodu nastąpiła nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która ma doprecyzować z góry wszystkie koszty pożyczki.

Koszty pożyczki: nie będą mogły być wyższe niż 25% pożyczonej kwoty;

Ani nie będą mogły być wyższe niż 30% pożyczonej kwoty w skali roku.


Decydując się na pożyczkę pozabankową musimy pamiętać, że są firmy stosujące nieuczciwe praktyki wobec klientów. Możemy je znaleźć na Liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Stabilności Finansowej

W następny poniedziałek zapraszam serdecznie na drugą część cyklu „Kredyty od podszewki” poświęcony rejestrom dłużników


Pozdrawiam

Doradca Kredytowy

Monika Klupczyńska